Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/songultuzin/public_html/adminControl/ayarlar.php on line 13
Blog | Songül Tüzin
6.03.17 Pzt

Bırakın Zorlukların Üstesinden İlişkiniz Gelsin

Danışanlarımdan Ulaş ve Elif çiftinin, stresi hayatlarından ilişkileriyle nasıl uzaklaştırdığını sizinle paylaşmak istiyorum. Evet doğru okudunuz, ilişkilerinde geldikleri noktada hayatlarından stresi artık kolaylıkla uzaklaştırabiliyorlar. Koçluk sürecine yeni başladığımız zamanlarda "bardağı taşıran" diye adlandırdıkları konuşmalarını şu şekilde anlattılar: 

Devamını oku
7.02.17 Sal

Neden Giderek Yalnızlaşıyoruz ?

Kendi yarattığımız kalabalıklar içinde giderek yalnızlaşmak, günümüz dünyasında gözlemlediğim en büyük çelişkilerden biridir. Üstelik yalnızlıktan kaçmak için günümüzde sosyal medya iletişiminin bize sunduğu sayısız,renkli,eğlenceli ve oldukça konforlu bir kitle iletişim alanına sahipken ! Peki merak ediyorum yalnız kalmak, yalnız olmak neden büyük bir sorun ? Neden kendimizle kaldığımızda endişeye kapılıyor, arayışa giriyoruz ?

Devamını oku
16.01.17 Pzt

Çocuklarla İletişiminizi Arttıracak Yaratıcı Sorular

Çoğu ebeveyinin işten eve geldiğinde veya okuldan eve gelen çocuğuyla karşılaştığında kurduğu ilk ve en yaygın diyaloğun “ Günün nasıl geçti ?” sorusuna aldığı “İyi” cevabından öteye gitmediğini gördüm/dinledim. Birincisi bu açık uçlu bir soruydu ikincisi ise tablet oyunları kadar ilgi çekici değildi. Yanılıyor da olabilirim ancak ebeveynlerin bu konuda yaşadığı genel bir sorun olduğunu gözlemleyerek bir çocukla tablet oyunlarına tercih edeceği bir diyaloğu NASIL başlatabilirim sorusuna cevap bulmaya çalıştım.

Devamını oku
13.01.17 Cum

Zihnin Uyum Arayışı

Tutkuyla bağlı olduğunuz futbol takımının şike yaptığını duysanız, ilişkide sadakate olan güçlü inancınıza rağmen eşinizi aldatıyor olsanız, saygı duyduğunuz yöneticiniz bir gün size hakaret edecek olsa, doktorunuz keyifle tükettiğiniz bir yiyeceğin aslında ne kadar zararlı olduğunu ve bırakmanız gerektiğini savunacak olsa, farz edelim cesaret edip soracak oldum; politikasını savunduğunuz bir siyasi liderin ülkeyi bölen bir örgüte destek verdiği iddialarıyla karşılaştınız. Tüm bu durumlar karşısında kendiniz ve dünya ile nasıl bir iletişiminiz olurdu ?

Devamını oku
10.01.17 Sal

Savsaklamak

Şu an yapmanız gereken ancak içinizden gelmeyen bir şeyi savsaklamak için bu yazıyı okumaya ne dersiniz ? Okuyanlarla Polonyadaki bir kasap dükkanının camına gidip bakalım .Camda asılı bir kağıtta tam olarak şu cümleler yazıyor; “Bugün aldıklarınızın parasını ödeyeceksiniz, ama yarın tüm ürünler bedava.” Bu yazıyı okuyup ertesi gün bedava alışverişe gelen müşterileri bu seferde kasabın şu sözleri karşılıyor. “ Bakın ne yazıyor orada ? Yarın tüm ürünlerimiz bedava ama bugün değil, yarın.

Devamını oku
29.12.16 Prş

Sevildiğimi Nasıl Anlarım ? - Hediye Almak

Bazılarımız için artık parmakta olmayan bir yüzük resmi bir belgeden daha çok bir evliliğin bittiğini anlatır. Evlenirken hediye ettiğimiz bir yüzük, iki kalbi sonsuza dek birleştiren içimizdeki bağın, somutlaştırılmış ifadesi değil midir ? Sevildiğimizi hissetmek ya da sevgimizi göstermek için bazılarımız görsel sembollere diğerlerine göre daha önem veriyor olabiliriz. Özellikle de sevgi dili hediye almak olanlarımız için...

Devamını oku
24.12.16 Cts

Sevildiğimi Nasıl Anlarım ? - Nitelikli Beraberlik

Nasıl oluyor da sosyal medya kalabalığında, içinde “kendimizi daha iyi ifade etmenin yolları” geçen bir yazı diğerlerine oranla gözümüze daha çabuk çarpıyor ? Sanırım anlaşılmak önemli bir ihtiyacımız olduğundan olsa gerek. Yaptıklarımızın görülmesine, söylediklerimizin anlaşılmasına ya da duygularımızın hissedilmesine ihtiyaç duyarız. 

Devamını oku
21.12.16 Çrş

Sevildiğimi Nasıl Anlarım ? - Onay Sözleri

Güzel bir sözle iki ay yaşayabilirim diyen Mark Twain’in sevgi dilinin onay sözleri olduğunu söylemek yanlış olmasa gerek. Peki siz sevildiğinizi nasıl anlarsınız ? Cevaplarınız arasında “Onay sözleri duyduğumda, takdir edildiğimde, partnerim bana güzel sözler söylediğinde, beni cesaretlendiren bir konuşma yaptığında, konuşmasında sevecenlik hissettiğimde” yer alıyor olabilir mi ?

Devamını oku
19.12.16 Pzt

Özür Dilemeyi Nasıl Etkili Kılarız ?

Özür dilemek, kurduğumuz tüm ilişkilerde çatışmaları onarmanın en harika yoludur. Bununla beraber nasıl özür dilediğimiz de oldukça önemlidir. Öyle ki, kendimizi ifade ederken yaptığımız bazı küçük hatalar durumu daha da kötüleştirebilir. Özür dilemeyi etkili kılan bir takım hassas noktalar bulunmaktadır. Bunların bazılarından kaçınmamız ve bazıları konusunda kendimizi geliştirmemiz süreci oldukça etkili kılacaktır.

Devamını oku
17.12.16 Cts

Ebeveyn-Çocuk İlişkisinde Mahşerin Dört Atlısı

Çocuklarımız hayatımızın belki de en değerli varlıklarıdır. Onlarla kurduğumuz ilişkinin sağlıklı olmasının sırrı, onları nasıl yönlendirdiğimiz ve onlara karşı nasıl davrandığımızda yatıyor. Bu nedenle bu dörtlüyü iyi tanımak ve dörtlüye karşı bilgi ve farkındalığa sahip olmak çocuklarımızla da daha sağlıklı ilişkiler kurmamıza destek olacaktır.

Devamını oku
16.12.16 Cum

Duygusal Zekası Yüksek İnsanlar

Duygusal zeka, davranışlarımızı yönetmek, hayatın karmaşalarının üstesinden gelmek ve yaşantımızda pozitif sonuçlar almak için kişisel kararlarımızı etkileyen gün geçtikçe önemi anlaşılan kişisel bir yetkinliktir. İlişkiler konusundaki önemine “Duygusal Zekalı İlişkiler” yazımda yer vermişken bu yazımla da kavramı somutlaştırarak daha anlaşılır kılmak için duygusal zekası yüksek insanların ortak özeliklerine yer verdim.Yüksek duygusal zekaya sahip insanların öz farkındalık, öz yönetim,sosyal farkındalık ve ilişki yönetimi yetkinliklerini içeren özellikleri nelerdir ?

Devamını oku
13.12.16 Sal

İlişkilerde Mahşerin Dört Atlısı

İlişkilerde çiftlerin birbirine karşı sergiledikleri öyle davranışlar vardır ki bunları diğerlerinden ayıran önemli bir fark vardır. Bu davranışlar ayrılık sinyalleri verir.Yazının sonunda ilişkinizde bunların var olduğunu görmeye başlarsanız bunun ilişkinizin sonu olduğu düşüncesine kapılmayın.İlişkilere ciddi anlamda zarar veren bu iletişim kalıplarını kendi ilişkinizden uzak tutmak için önce bunların ne olduğunu bilmek sonra yerine sağlıklı iletişim araçları koymak konusunda istekli olmak, büyük bir adım olacaktır.

Devamını oku
8.12.16 Prş

Duygusal Zekalı İlişkiler

İş dünyasındaki başarımız başta olmak üzere tüm yaşantımızın parlamasının, ilişkimizdeki doyum ve tatminden geçtiğini her fırsatta vurgularım. EQ konusunda yapılan çalışmaların çoğu iş hayatı üzerine olsa da bu kavramın ilişkiler üzerindeki çok önemli etkisine dikkatleri çekmek istiyorum.İlişkiler hakkında dünyanın önde gelen araştırmaları bize gösteriyor ki“mutlu birliktelikleri olan çiftler, diğerlerinden daha akıllı,zengin,şanslı ya da daha zeki değildir.”Ancak günlük hayatlarında birbirlerine karşı pozitif düşünceleri ve yaşadıkları olumsuzluklara rağmen (ki her ilişkide vardır) hislerini ilk günki gibi korudukları bir dinamiği yakalamışlardır.

Devamını oku
25.11.16 Cum

Tutku İlişkinizdeki Küçük Anlarda Saklanıyor

Sevgi büyük tatiller veya pahalı hediyeler üzerine inşa edilmemiştir. İlişkinize başlarken de küçük anların kartopu etkisi ile temelleri attığınız hatırlayın. Şimdi baktığınızda önemsiz gibi gelebilen bu küçük anlarda kurulan duygusal bağlarınızın önemini farketmeye başlayın. İnsanlar bu küçük anlarda birbirlerine sevginin,şefkatin ve destek almanın davetiyelerini çıkarırlar. Bunları kabul etmek ve karşılık vermek ilişkimizde güveni sağlayarak aramızdaki duygusal bağı güçlendirir. Temelde bu bağlar varsa tutku kendiliğinden gelir.

Devamını oku
17.11.16 Prş

İlişkinizde Şefkati Canlandırmanın Yolları

“Şefkat, kızgınlığımızı ifade etmeyeceğimiz anlamına gelmez, kızgınlığımızı nasıl ifade etmeyi seçtiğimiz anlamına gelir.”
Şefkat, anlaşılır olmanıza imkan verir, partnerinizin sizi can kulağıyla dinlemesini sağlar, duygusal ihtiyaçlarınızın karşılık bulmasına imkan tanır. Şefkatli olmak bir karardır ve hem ilişkimize hem hayatımızın geneline armağan ettiğimiz bir gülümsemedir. Hiç tanımadığımız birine önden gidip kapıyı açmaktır.

Devamını oku
9.11.16 Çrş

Yaşam Koçu Kimdir?

Koçluk, insanlık tarihinin şimdiye kadar keşfedilmiş en doğal iletişim biçimidir. Danışanın dünyasına dahil olup onu dinleyen ve söylediklerini kendisinin de dinlemesini sağlayan yaratıcı bir deneyimdir. Bununla ilgili sık kullandığım bir ifade vardır; yaptığımız şey duman dolu bir odaya temiz hava gelmesini sağlamak. 

Devamını oku
3.11.16 Prş

Karşınızdakini Değiştirmek İçin Ne Yapabilirsiniz

Karşınızdaki bir değişse her şey ne kadar güzel olacak öyle değil mi ? Haklısınız. Karşınızdakinin davranışlarının hayatınız üzerindeki etkilerini yok sayamayız. Durum böyle iken eşiniz, sevgiliniz, yöneticiniz, komşunuz, kayınvalideniz... hangi yolu denerseniz deneyin değişmiyor mu? Bu durumda ne yapabilirsiniz ?

Devamını oku
26.10.16 Çrş

İlişkilerde Kendimizi Nasıl Sabote Ederiz ?

Mutlu bir ilişki kadar bizi güçlendiren, hayatımızı yaşanılası kılan çok az şey olduğuna inanıyorum. Buna rağmen doyumlu bir ilişkiye giden yolları kendimiz kadar tıkayan başka hiç kimse olmadığını da görüyorum. Neyse ki size güzel bir haberim var. Mutlu bir ilişki hiç kimse için gizem değil. Öğrenilebilecek, benimsenip geliştirilebilecek bir pratik. Yeterki bunu isteyin.

Devamını oku
9.09.16 Cum

Deneyim Satın Almak Mutlu Ediyor

Bilim insanları eşya satın almak yerine deneyim kazanmaya para harcayarak gerçek mutluluğa erişebileceğimizi söylüyor.

Devamını oku
25.08.16 Prş

Hobilerle Beyni Zinde Tutun

Tarihin en çok kazanan sporcusu olan Tiger Woods zıpkınla balık avlıyor, gelmiş geçmiş en iyi ağır siklet boksörü Mike Tyson çiftliğinde yüzlerce güvercin yetiştiriyor.Başarılı basketbolcu Chris Kaman havai fişek tutkunu, ellerini kaybetme riski olmasına rağmen bu tehlikeli uğraştan vazgeçmiyor. Ronaldinho ise tam bir karaoke tutkunu.

Devamını oku
15.08.16 Pzt

Çocukken sizin için AŞK neydi ?

Aslında her birimizin aşk dediği, parmak izi gibi tek ve biricik ve kişiden kişiye göre değişen bir kavram. Bir araştırma grubu, yaşları 4 ile 8 arasında değişen bir grup çocuğa bu soruyu yöneltti işte cevapları

Devamını oku
7.08.16 Paz

Sevildiğimi Nasıl Anlarım ?

Şüphesiz ki hepimiz en iyi anadilimizi konuşur, anlar ve bu dili konuşurken kendimizi rahat hissederiz.Eğer yalnızca anadilimizi konuşuyorsak ve bizimkinden farklı olan sadece kendi anadilini konuşan başka birisi ile karşılaşırsak, iletişimimiz sınırlı olacaktır.Şöyle bir gözünüzün önünde canlandırın; siz sevginizi Fransızca dile getiriyorken *partneriniz bunu Çince yapıyor. Partneriniz Fransızca bilmiyor siz de Çince ! Kulağa nasıl geliyor ?

Devamını oku
26.07.16 Sal

İstediğin hayatı yaratmak diye bir şey var

“İstediğini yapabildiğin kısa bir hayatının olması, acınası bir şekilde geçirilmiş uzun bir hayata sahip olmaktan çok daha iyidir.”

 

Alan Watts

Devamını oku
25.07.16 Pzt

Ya Başarılı Olursam ?

Başarı korkusunu işittiğinizde bir çoğunuza saçma gelmiş olabilir. 

Devamını oku
30.06.16 Prş

Hiç Kendini Merak Ettin mi ?

Hikaye der ki ;

Günlerden bir gün, köylerden birinde bir çiftçinin eşeği kör kuyuya düşer. Eşek saatlerce acı içinde kıvranır ve bağırır. Sesini duyan sahibi gelip baktığında zavallı eşeği kuyunun dibinde görür.

Devamını oku